W tym roku na majówkę wybraliśmy się na Ponidzie. To dosyć mało znany region Polski położony na południu województwa świętokrzyskiego. Ja sam o Ponidziu usłyszałem dosyć niedawno, około półtora roku temu od znajomych fotografów – podobno wspaniałe miejsce na plener.

W sieci też ostatnio zaczęło pojawiać się sporo ciekawych zdjęć z tamtych okolic. Zainteresowałem się okolicą i okazało się, że oprócz pięknych krajobrazów, są tam również urokliwe miasteczka z ciekawymi zabytkami.
Idealne miejsce na kilkudniową wycieczkę!

W krainie Hobbitów

Miejsce kojarzące się z krainą Shire z Hobbita i Władcy Pierścieni znajduje się w Stradowie, tuż obok grodziska.

Miejsce to ma duże walory fotograficzne oraz historyczne. Pozostałości grodu, datowane są na VIII-X wiek. Jest to największe grodzisko w Polsce, w przeszłości prawdopodobnie było stolicą państwa Wiślan.
Dziś są to jedynie (albo aż) ziemne pozostałości zamczyska i okalającego go wału obronnego.

Ten malowniczy zakątek z krętą dróżką upatrzyłem sobie wcześniej na Instagramie i też postanowiłem zrobić tutaj zdjęcie. Jest to dosyć popularna miejscówka, gdyż tego dnia tuż przed zachodem słońca pojawiło się tam jeszcze 4-6 innych fotografów.

Falujące pola

Ponidzie słynie z pięknych naturalnych krajobrazów. Pola uprawne w różnych odcieniach zieleni i brązów rozsiane po niewielkich wzgórzach i poprzetykane drzewami rosnącymi na miedzach tworzą miłą dla oka falującą mozaikę. Sielską atmosferę można poczuć szczególnie o świecie lub wieczorem, kiedy pagórki skąpane są w ciepłym świetle nisko zawieszonego słońca, nad głową śpiewają skowronki a w oddali przemykają sarny…

Powyższe kadry powstały w okolicach Czarnocina i Cieszkowych.

Nida

Nida jest osią Ponidzia. Rzeka nizinna o bardzo niskim spadku, leniwie meandruje szeroką doliną wśród łąk i pastwisk. Swój bieg kończy wpadając do Wisły.

Na zdjęciach most kolejki wąskotorowej.

“Ciuchcia Expres Ponidzie” kursuje w niedziele od maja do września na trasie Jędrzejów – Pińczów.
Z przyczyn technicznych w długi majowy weekend 2019 ciuchcia na tory nie wyruszyła. Być może przy okazji następnego pobytu na Ponidziu będzie możliwość podróży kojeką 🙂

Zabytki

W rejonie Ponidzia jest kilka miast i wsi o bardzo długiej historii. Zachowały się tutaj ciekawe zabytki. Kilka z nich mieliśmy okazję odwiedzić.

Wiślica. Według legendy osada została założona przez księcia Wiślan Wiślimira, który wraz ze swoim otoczeniem miał przyjąć chrzest już w 880 roku! Około 990 roku gród został włączony w obręb państwa Piastów. Najważniejszym zabytkiem w miasteczku jest Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny – gotycki kościół wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego na fundamentach dwóch starszych świątyń romańskich. Obok jest też ‘dom Długosza’ z XV wieku, ufundowany przez słynnego kronikarza Jana Długosza.

Chotel Czerwony (pisownia prawidłowa 🙂 )
Wieś, notowana już w 1244 roku, znajduje się tutaj gotycki Kościół św. Bartłomieja ufundowany przez Jana Długosza i wzniesiony w XV wieku na gipsowym wzgórzu.


Świątki. Charakterystyczne dla tego rejonu są przydrożne kapiliczki i figury świętych, tzw. świątki. Można je spotkać przy wielu drogach, stoją tam pojedyńczo lub w grupach (np. 3 świątki w Młodzawach Małych).

Polecamy!

Ponidzie to rejon nie tylko dla pasjonatów fotografii. Piękne widoki i ciekawe miejsca doceni każdy entuzjasta natury i wycieczek po mniej znanych miejscach w Polsce.

Scroll to Top